§ 17
- Organami Cechu są:
- Walne Zgromadzenia Członków,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
- Sąd Cechowy.
- Członek Cechu może być wybrany tylko do jednego z organów wymienionych w ust. 1 lit. b)-d).
- Kadencja organów wymienionych w ust. 1 lit. b)-d) trwa cztery lata. W przypadku przekroczenia tego terminu, organa cechu pełnią swoje dotychczasowe funkcje do czasu wyboru nowych organów przez Walne Zgromadzenie.
- Osoba pełniąca funkcje w organach statutowych ma obowiązek przestrzegać przepisów prawa, statutu, uchwał organów Cechu i winna postępować sumiennie i uczciwie, zgodnie z zasadami współżycia społecznego i interesem reprezentowanego środowiska.
- Członkowie organów statutowych Cechu, winni czynu lub zaniedbania, przez które Cech poniósł szkodę, odpowiadają za nią osobiście. Do tej odpowiedzialności mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu pracy o odpowiedzialności finansowej pracowników, przy czym jako górną granicę odszkodowania za czyn z winy nieumyślnej przyjmuje, się dwunastokrotność najniższego miesięcznego wynagrodzenia za pracę określonego w obowiązujących przepisach.
§ 18
- Wybory Starszego Cechu oraz organów, o których mowa w § 17 ust. 1, a także wybory przedstawicieli na Zgromadzenie Izby Rzemieślniczej oraz delegata do Rady tej Izby, dokonywane są w głosowaniu tajnym spośród nieograniczonej liczby kandydatów. Odwołanie członka następuje w tym samym trybie.
- Przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla przyjęcia przez organ Cechu uchwał, uwzględnia się tylko głosy oddane „za” i „przeciw” uchwale.
- Za udział w posiedzeniach organu Cechu – za wyjątkiem Walnego Zgromadzenia – członkowie otrzymują diety i zwrot kosztów podróży według zasad ustalonych przez Walne Zgromadzenie.
WALNE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW
§ 19
Walne Zgromadzenie Członków jest najważniejszym organem Cechu, powołanym do podejmowania uchwał w sprawach należących do zakresu działania ustalonego statutem.
§ 20
Do zakresu działania Walnego Zgromadzenia należy:
- uchwalanie statutu i jego zmian,
- wybór Starszego Cechu, a także pozostałych członków Zarządu Cechu, przewodniczącego oraz członków Komisji Rewizyjnej, a także członków Sądu Cechowego,
- wybór przedstawicieli na Zgromadzenie Izby Rzemieślniczej oraz delegata do Rady tej Izby,
- określanie wysokości składek cechowych, opłat za świadczenia Cechu oraz zasad wypłat diet i zwrotu kosztów za udział w posiedzeniach organów Cechu,
- uchwalanie zasad dobrowolnych świadczeń członków Cechu na określone cele,
- uchwalanie planów finansowych oraz dokonywanie podziału nadwyżki bilansowej względnie pokrycia strat,
- rozpatrywanie sprawozdań Zarządu Cechu i Komisji Rewizyjnej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i bilansów i podejmowanie w tych sprawach uchwał,
- udzielanie absolutorium Starszemu Cechu i członkom Zarządu Cechu,
- podejmowanie uchwał w sprawie nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości,
- podejmowanie uchwał w sprawie postępowania do organizacji wymienionych w § 3 statutu lub wystąpienia z nich,
- upoważnienie Zarządu Cechu do zaciągania pożyczek pieniężnych, a także do zbywania ruchomości mających znaczenie artystyczne, historyczne lub naukowe,
- uchwalenie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia,
- nadawanie godności honorowego Starszego Cechu lub honorowego członka Cechu,
- rozpatrywanie odwołań członków od decyzji lub uchwał Zarządu Cechu,
- rozpatrywanie innych spraw przewidzianych statutem lub przedstawionych przez członków, bądź organa Cechu w obowiązującym trybie.
§ 21
Odwołanie Starszego Cechu, członka Zarządu Cechu, Komisji Rewizyjnej lub Sądu Cechowego nastąpić może przed upływem kadencji przez Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów oddanych w głosowaniu tajnym.
§ 22
- Jeżeli Cech liczy więcej niż 100 członków Walne Zgromadzenie może podjąć uchwałę o jego zastąpieniu Zebraniem Delegatów.
- Delegatów wybierają sekcje zawodowe na okres kadencji Zarządu Cechu w proporcjach jednego delegata na 3 – 10 członków.
- Do Zebrania Delegatów stosuje się odpowiednio przepisy o Walnym Zgromadzeniu.
- Na żądanie ¼ ogółu członków zwołuje się Walne Zgromadzenie w pełnym składzie.
§ 23
- Walne Zgromadzenie zwoływane jest przynajmniej raz w roku, najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu roku obrachunkowego. Walne Zgromadzenie zwołuje Starszy Cechu lub Podstarszy w jego zastępstwie, na podstawie uchwały Zarządu.
- Ponadto Zarząd Cechu zobowiązany jest podjąć uchwałę o zwołaniu Walnego Zgromadzenia na żądanie:
- Komisji Rewizyjnej,
- 1/4 ogółu członków lub delegatów,
- Domagający się zwołania Walnego Zgromadzenia winni zgłosić Zarządowi Cechu stosowny wniosek na piśmie z podaniem porządku obrad tego Zgromadzenia. W takim przypadku Zgromadzenie winno odbyć się w terminie sześciu tygodni od daty zgłoszenia żądania. O ile Zarząd Cechu zwołania Zgromadzenia nie dokona, Walne Zgromadzenie władna jest zwołać Komisja Rewizyjna lub komisja wyłoniona przez ten ogół członków, który domagał się zwołania Zgromadzenia.
§ 24
- O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia powiadamia się wszystkich członków oraz organizacje wymienione w § 2 statutu listami poleconymi lub ogólnikiem, za potwierdzeniem jego przyjęcia do wiadomości, co najmniej na 14 dni przed terminem obrad.
- W Walnym Zgromadzeniu oprócz osób uprawnionych w myśl ust. 1 mogą brać też udział osoby zaproszone przez zwołującego Zgromadzenie.
- W zawiadomieniu o Walnym Zgromadzeniu należy również zamieścić informację o wyłożeniu do wglądu w Biurze Cechu odpowiednio do porządku obrad:
- zamknięcia rachunkowego za rok ubiegły,
- sprawozdania Zarządu Cechu,
- projektów uchwał,
- protokołu z poprzedniego Walnego Zgromadzenia.
- Członkom, którzy zalegają z zapłatą składek cechowych przez okres ponad sześciu miesięcy należy w zawiadomieniu przypomnieć, że w przypadku nie przedłożenia dowodu opłaty składek, zostaną pozbawieni prawa wybieralności do organów Cechu.
§ 25
- Walne Zgromadzenie otwiera Starszy Cechu lub Podstarszy w jego zastępstwie. Walne Zgromadzenie wybiera spośród członków prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz.
- Szczegółowe zasady i tryb obrad Zgromadzenia określa regulamin.
§ 26
- Walne Zgromadzenie, zwołane zgodnie z postanowieniami § 24 statutu, jest zdolne do podejmowania uchwał, o ile w ich podjęciu uczestniczy co najmniej 1/4 ogólnej liczby członków Cechu.
- W razie nie dojścia do skutku Walnego Zgromadzenia z powodu braku wymaganej liczby członków (quorum), zwołujący Zgromadzenie zobowiązany jest zwołać je ponownie, nie później niż 14 dni po pierwszym terminie. W takim przypadku Walne Zgromadzenie jest prawomocne bez względu na ilość obecnych członków.
- Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, o ile statut nie stanowi inaczej.
- Uchwały o zmianie statutu, uzupełnienia lub zmianie porządku obrad, wymagają dla swej ważności 2/3 oddanych głosów. Uchwałą o uzupełnieniu porządku obrad nie może być objęta zmiana statutu Cechu.
- W głosowaniu na Walnym Zgromadzeniu biorą udział jedynie członkowie Cechu.
§ 27
- Uchwały na Walnym Zgromadzeniu zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, o ile statut nie stanowi inaczej. Na żądanie większości członków obecnych na Zgromadzeniu, głosowanie jest tajne.
- Protokół z Walnego Zgromadzenia podpisuje jego przewodniczący i sekretarz. Protokoły z Walnych Zgromadzeń przechowuje Biuro Cechu.
ZARZĄD CECHU
§ 28
Zarząd Cechu jest organem wykonawczym Cechu i ponosi odpowiedzialność za prawidłową jego działalność.
§ 29
- Zarząd składa się z 6-9 osób, w tym Starszego Cechu, I Podsarszego, II Podstarszego, sekretarza i skarbnika. Walne Zgromadzenie wybiera wprzód Starszego Cechu, a następnie pozostałych członków Zarządu razem.
- Warunkiem wyboru jest uzyskanie największej liczby głosów, lecz nie mniej niż 50% głosów plus jeden głos. O ile we dwóch kolejnych turach wyborów nie dokonano wyboru wszystkich członków Zarządu, w kolejnej turze wyborów liczy się wyłącznie ilość oddanych głosów na poszczególnych kandydatów. Gdy dwóch lub więcej kandydatów uzyska taką samą ilość głosów, należy pomiędzy nimi przeprowadzić dogrywkę głosowania.
- Zarząd Cechu na pierwszym posiedzeniu, któremu przewodniczy Starszy Cechu, wybiera w głosowaniu jawnym I Podstarszego, II Podstarszego, sekretarza i skarbnika.
- Do Zarządu Cechu mogą być wybierani wyłącznie członkowie Cechu, posiadający co najmniej 3 letni staż członkowski Cechu.
- Kandydat na Starszego Cechu winien posiadać co najmniej 5 letni staż członkowski w Cechu.
- Funkcję Starszego Cechu można pełnić najwyżej przez dwie kolejne kadencje. Wybór tej samej osoby na trzecią kolejną kadencję może nastąpić, gdy opowie się za tym w tajnym głosowaniu co najmniej 2/3 ogólnej liczby członków Walnego Zgromadzenia.
- Walne Zgromadzenie może zwykłą większością głosów odwołać tych członków Zarządu Cechu, którym nie udzielono absolutorium.
- W razie zmniejszenia składu Zarządu Cechu w trakcie trwania jego kadencji na skutek rezygnacji, śmierci lub odwołania co najmniej jednej trzeciej jego członków, przeprowadza się wybory uzupełniające. W takim przypadku postanowienie § 26 ust. 4 statutu nie ma zastosowania.
- W przypadku rezygnacji, odwołania lub śmierci Starszego Cechu w trakcie kadencji, wybory następcy na tę funkcję przeprowadzić należy na najbliższym Walnym Zgromadzeniu. Do tego czasu funkcję Starszego Cechu pełni Podstarszy Cechu.
§ 30
Zarząd Cechu prowadzi wszystkie sprawy Cechu, za wyjątkiem tych spraw, które statut zastrzega do kompetencji innych organów.
§ 31
Do zakresu działalności Zarządu Cechu należy kierowanie całokształtem działalności Cechu, a w szczególności:
- reprezentowanie interesów członków wobec terenowych organów państwowych i samorządowych, sądów, organizacji gospodarczych i społecznych,
- gospodarowanie funduszami i majątkiem Cechu, za wyjątkiem spraw zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zgromadzenia,
- zwoływanie Walnych Zgromadzeń, i przygotowywanie wniosków na te zgromadzenia,
- powoływanie komisji spośród członków Cechu na okres kadencji,
- realizowanie ustalonych zasad współdziałania z organizacjami, których Cech jest członkiem,
- powoływanie i odwoływanie Dyrektora Cechu oraz ustalanie wysokości jego wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi w Cechu zasadami płacowymi,
- rozpatrywanie skarg i wniosków członków Cechu,
- przyjmowanie i wykreślanie członków Cechu,
- uchwalanie zasad wynagradzania pracowników Cechu,
- wybieranie delegatów reprezentujących Cech w komisjach lub innych ciałach powoływanych przez terenowe organa samorządowe lub państwowe, a także w organizacjach, o których mowa z § 3 statutu, za wyjątkiem Izby Rzemieślniczej i jej organów.
§ 32
- Posiedzenia Zarządu Cechu odbywają się raz w miesiącu. Zwołuje je Starszy Cechu lub Podstarszy w jego zastępstwie, przy czym o czasie i miejscu posiedzenia należy członków Zarządu powiadomić na siedem dni przed terminem.
- W posiedzeniu Zarządu uczestniczy Dyrektor Cechu z głosem doradczym.
- Na wniosek Komisji Rewizyjnej posiedzenie Zarządu Cechu winno odbyć się w terminie nie dłuższym niż 14 dni.
§ 33
- Uchwały Zarządu mogą być podejmowane przy obecności co najmniej połowy statutowej liczby członków, w tym Starszego lub Podstarszego Cechu.
- Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przy równej liczbie głosów, decyduje głos przewodniczącego posiedzenia.
- Szczegółowy tryb pracy Zarządu i jego komisji określają regulaminy uchwalone przez Zarząd.
KOMISJA REWIZYJNA
§ 34
- Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności Cechu, z wyjątkiem spraw związanych z Walnym Zgromadzeniem i działalnością Sądu Cechowego.
- Komisja składa się z 3 członków wybieranych przez Walne Zgromadzenie spośród członków Cechu. Walne Zgromadzenie wybiera Przewodniczącego Komisji, a następnie łącznie wszystkich jej członków. Postanowienie § 29 ust. 2 statutu ma odpowiednie zastosowanie
- Członkowie Komisji wybierają spośród siebie zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
- W przypadku rezygnacji, odwołania lub śmierci członka Komisji stosuje się odpowiednio postanowienia § 29 ust. 8 i 9 statutu.
§ 35
- Do zadań Komisji należy:
- badanie przynajmniej raz na rok działalności statutowej Cechu, z tym, że na wniosek co najmniej 1/4 ogólnej liczby członków Cechu – badanie winno nastąpić w każdym czasie,
- badanie rocznych sprawozdań finansowych i bilansów i zgłaszanie w tej sprawie wniosków Walnemu Zgromadzeniu Członków,
- składanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań z działalności,
- zgłaszanie Walnemu Zgromadzeniu wniosków o udzielenie absolutorium poszczególnym członkom Zarządu Cechu,
- wydawanie zaleceń Zarządowi Cechu w razie stwierdzenia nieprawidłowości w toku prowadzonej kontroli.
- Szczegółowy zakres i tryb pracy Komisji określa uchwalony przez nią regulamin.
SĄD CECHOWY
§ 36
Sąd Cechowy jest organem orzekającym w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, której podlegają wszyscy członkowie Cechu za naruszenie zasad etyki zawodowej i rzetelnego wykonywania rzemiosła lub innej działalności gospodarczej.
§ 37
- Sąd Cechowy składa się z 3 członków wybranych przez Walne Zgromadzenie spośród członków Cechu. Wybierany jest wprzód Przewodniczący Sądu, a następnie wszyscy członkowie razem. Postanowienie § 29 ust.2 ma odpowiednie zastosowanie.
- Członkowie Sądu wybierają spośród siebie zastępcę przewodniczącego.
- W przypadku rezygnacji, odwołania lub śmierci członka Sądu stosuje się odpowiednio postanowienia § ust. 8 i 9 statutu.
§ 38
- Sąd Cechowy rozpatruje sprawy na wniosek Zarządu Cechu lub z własnej inicjatywy.
- Sąd Cechowy orzeka w składzie trzyosobowym, któremu przewodzi Przewodniczący Sądu lub jego zastępca.
§ 39
- Sąd Cechowy może orzekać następujące kary:
- upomnienia,
- nagany,
- pozbawienia do korzystania z określonych świadczeń Cechu na okres roku,
- pozbawienia prawa wybieralności do organów cechowych na okres do 3 lat,
- wykluczenia z członkostwa Cechu.
- Gdy ukarany członek pełni funkcję w organach statutowych Cechu, Sąd niezależnie od kary orzeczonej w myśl ust. 1, może zgłosić wniosek o odwołanie ukaranego z pełnionej funkcji w tym organie.
- W przypadku, gdy rozpatrywana sprawa dotyczy nienależycie lub wadliwie wykonanej przez ukaranego usługi lub roboty, Sąd Cechowy może niezależnie od orzeczonej kary zalecić naprawienie szkody wyrządzonej przez ukaranego.
§ 40
- Wykluczenie członka Cechu nastąpić może jedynie z ważnej przyczyny, gdy z jego winy dalsze członkostwo sprzeczne jest zarówno z postanowieniami statutu jak i z zasadami współżycia społecznego.
- Za ważną przyczynę wykluczenia uznać należy w szczególności:
- popełnienie przestępstwa w celu uzyskania korzyści materialnych lub z niskich pobudek, gdy przestępstwo zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem Sądu,
- uporczywe niewykonywanie postanowień statutu lub uchwał organów Cechu,
- nie opłacanie składek członkowskich przez okres ponad sześciu miesięcy,
- naruszenie zasad etyki zawodowej i rzetelnego prowadzenia działalności gospodarczej,
- stwierdzenie istotnych uchybień w wykonywaniu obowiązków związanych z prowadzeniem procesu przygotowania zawodowego pracowników młodocianych.
- Sąd Cechowy przed wydaniem orzeczenia w sprawie wykluczenia członka Cechu, winien obligatoryjnie zasięgnąć opinię radcy prawnego, wydaną na piśmie.
§ 41
- Orzeczenia Sądu Cechowego doręczane są zainteresowanym stronom na piśmie wraz z uzasadnieniem w ciągu 14 dni od daty orzeczenia. Od orzeczenia przysługuje prawo odwołania się do Sądu Dyscyplinarnego przy Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Opolu w ciągu 14 dni od daty doręczenia orzeczenia Sądu Cechowego, o czym w uzasadnieniu tego orzeczenia należy pouczyć.
- Wydane w trybie odwoławczym orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego są ostateczne.
- Wykonanie prawomocnych orzeczeń należy do Zarządu Cechu.
§ 42
Procedurę i tryb postępowania przed Sądem Cechowym określa regulamin uchwalony przez ten Sąd.
SEKCJE ZAWODOWE
§ 43
- Członkowie Cechu wykonujący jednakowe lub pokrewne zawody tworzą sekcje zawodowe.
- Sekcje zawodowe wybierają swoich przedstawicieli w przypadku zastosowania postanowienia § 22 ust. 2 statutu.
- Powoływanie sekcji zawodowych oraz określenie ich zadań należy do Zarządu Cechu. Na pierwszym zebraniu sekcja wybiera przewodniczącego i zastępcę. Przewodniczący może uczestniczyć w posiedzeniach Zarządu Cechu z głosem doradczym.
- Do zadań sekcji zawodowych należy:
- oddziaływanie na członków Cechu w kierunku zapewnienia prawidłowego wykonywania zadań gospodarczych i społecznych
- prowadzenia działalności mającej na celu podnoszenie etyki zawodowej,
- zgłaszanie wniosków w zakresie potrzeb reprezentowanych zawodów,
- otaczanie opieką pracowników młodocianych pobierających naukę zawodu oraz prowadzenie działalności mediacyjnej w przypadku sporów wynikłych na tle procesu szkolenia.
- Swoje opinie postulaty i wnioski sekcje zawodowe zgłaszają Zarządowi Cechu.
KOMISJE ZARZĄDU CECHU
§ 44
- Dla wykonania ważnych zadań Cechu, zwłaszcza w zakresie szerzenia zasad etyki i rzetelnego wykonania zawodu, a także do rozpatrywania skarg na działalność jego członków, Zarząd Cechu może powołać komisje.
- W przypadku sprawowania przez Cech bezpośredniego nadzoru nad szkoleniem zawodowym pracowników młodocianych, powołanie komisji mającej określenie w tym przedmiocie zadania i kompetencje – jest obligatoryjne.
- Komisje mają charakter opiniodawczy oraz doradczy i swoje wnioski przedstawiają Zarządowi Cechu.
- Członków komisji powołuje i odwołuje Zarząd Cechu. Komisje nie podlegają kadencyjności.
- Tryb pracy i szczegółowe zadania komisji określa Zarząd Cechu.